Koszty użytkowania budynków jednorodzinnych, w których znaczącą pozycję zajmuje energia elektryczna nieustannie rosną. Sprawia to, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o fotowoltaice jeszcze na etapie projektowania budynku, łącząc ją wtedy, zresztą słusznie, z systemem rekuperacji.
Dzięki fotowoltaice można pozyskać energię elektryczną ze słońca. Dzieje się tak za sprawą zjawiska konwersji promieniowania słonecznego w prąd stały. Aby było to możliwe, konieczne jest wykorzystanie w tym celu paneli słonecznych. Natomiast tak często łączona z fotowoltaiką – rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Opiera się ona na ruchu powietrza, wytwarzanym przez rekuperator. To właśnie on umożliwia sprawowanie kontroli zarówno nad ruchem powietrza nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczeń. Za sprawą rekuperacji, możliwe jest oddychanie oczyszczonym z kurzu i alergenów powietrzem, rezygnując przy tym z konieczności otwierania okien. To ogromna zaleta takiego rozwiązania, ponieważ zapobiega stratom energii, a także chroni użytkowników przed szkodliwym dla zdrowia smogiem, który przybiera na sile szczególnie w okresie zimowym. Nie są to jednak jedyne zalety rekuperacji. Korzyści, jakie płyną z wyboru takiego rozwiązania, to m.in. dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie, systematyczne usuwanie wilgoci oraz niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło.
To tylko niektóre z zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie rekuperatora w budynku. Co ciekawe, może być ich znacznie więcej, jeśli połączy się go z instalacją fotowoltaiczną.
Fotowoltaika i rekuperacja – duet doskonały
Połączenie instalacji fotowoltaicznej z rekuperacją, zapewnia budynkowi niezależność zarówno pod kątem energetycznym, jak i grzewczym. To doskonałe rozwiązanie, które pomaga w uzyskaniu oszczędności na eksploatacji budynku. Ma również niemały wpływ na ochronę środowiska naturalnego.
Stwórz własny system smart-home
W nowoczesnym, inteligentnym domu zamontowanie kontrolowanej, mechanicznej wentylacji z rekuperatorem umożliwi połączenie energooszczędności z komfortem zdrowia i bezpieczeństwa. Podstawowy system sterowania można rozbudować nawet do 20 różnych przełączników i czujników w celu pełnej automatyzacji i optymalizacji pracy wentylacji. Opcjonalne rozszerzenia sterują pracą urządzenia automatycznie i kontrolują zawartość dwutlenku węgla w powietrzu lub poziom wilgotności. Dodatkowo, jeśli w domu zainstalowany jest system inteligentnego budynku, rekuperator może być sterowany kablowo sygnałem generowanym przez ten system w zakresie intensywności wentylacji.
Zintegrowanie ze sobą innych instalacji znajdujących się w domu i podłączenie ich do aplikacji VASCO CLIMATE CONTROL przynosi pełną kompatybilność kontroli ogrzewania i wentylacji domu. Działanie rekuperatora, ogrzewania podłogowego i grzejników może być zarządzane przez jeden system.
Dzięki rozwiniętym technologicznie sieciom urządzeń domowych nasze życie codzienne może stać się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i oszczędne. Instalacja inteligentnej automatyki budynkowej przynosi szereg korzyści zarówno mieszkańcom jak i środowisku.
Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/rekuperacja
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/planujesz-fotowoltaike-koniecznie-zacznij-od-rekuperacji